iCatCare – erbjudande kurser

ERBJUDANDE TILL VÅRA MEDLEMMAR


iCatCare har under december månad ett erbjudande till våra medlemmar, om ni beställer någon av nedanstående kurser under december får ni 20% rabatt. Båda kurserna är på engelska. Rabattkoden får ni genom att kontakta er kattklubb.

iCatCare är en stor och världsomfattande organisation. Flera känner säkert igen ISFM (International Society of Feline Medicine) som är iCatCares veterinärdel. Det är även den organisation som certifierar kattvänliga veterinärkliniker som då blir en ”Cat Friendly Clinic”.

Kurserna som erbjudandet gäller är båda omfattande i 5 moduler, hålls på engelska. När man köpt dem så har man 6 månader på sig att gå igenom dem.

Cat Care for Life: An Introduction to Feline Health” Här tar man upp bla, förebyggande vård, sjukdomar (både smittsamma och icke smittsamma), medicinering och första hjälpen, foderlära och beteende

Getting to know your cat: An introduction to feline behavior” Här tar man upp bla kattens domesticering, sinnen och kommunikation, välfärd och känslor, hur man gör sitt hem ”kattvänligt och beteenden som orsakar problem.


iCatCare har också ett erbjudande som ger dessa två kurser extra fördelaktiga just nu, de har ett paketpris som innebär 25% rabatt på kurserna.

Länk till kursen om hälsa: https://icatcare.org/event/cat-care-for-life-an-introduction-to-feline-health/

Länk till kursen om beteende: https://icatcare.org/event/getting-to-know-your-cat/

Länk till paketerbjudandet: https://icatcare.org/event/an-introduction-to-feline-behaviour-and-health-course-bundle/