Bli medlem i SVERAK till kampanjpris
Under år 2023 har vi ett specialerbjudande på medlemskap, endast 250 kr för nyblivna medlemmar! Medlemskapet gäller till och med 2023-12-31.
Kampanjen avslutas 2023-09-30
Erbjudandet gäller endast för nya medlemmar.
1. Välj din önskade klubb från listan nedan (klicka på länken).
2. Fyll i din ansökan i det formulär som dyker upp på respektive klubb sida. Där hittar du också betalningsinformationen. Efter din ansökan får du ett mejl från din nya klubb när de har hanterat din ansökan.
Region Skåne
Region Sydost
Calmare KattKlubb-Kalmar
Dackekatten-Jönköping
Region Sydväst
Billingebygdens Kattklubb-Skaraborg
Elfsborgskatten-Västra götaland
Föreningen Boråskatten-Borås
Föreningen Ädelkatten-Göteborg
Spinneriet-Göteborg
Västsvenska kattklubben-Göteborg
Region Nordväst
Nerikes Kattklubb-Örebro
Värmlands Kattklubb – Karlstad
Region Mälardalen
Mellansvenska Kattklubben-Eskilstuna
Uppsala Kattklubb
Västerås Kattklubb
Region Stockholm
Birka Kattklubb
Järva Kattklubb
Perserkatten
Region Mitt
Dalälvskatten-Borlänge
Hälsingekatten-Bollnäs
Sundsvalls Kattklubb
Region Norr
Klubbar som inte är med i årets kampanj får du ansöka medlemskap till direkt via deras hemsida. Länkar till klubbarnas hemsidor hittar du här.
SVERAK och dess 40 klubbar är ett viktigt påverkansorgan som aktivt arbetar för en god katthållning, förbättrade villkor för Sveriges katter och att höja kattens status, oaktat om det är en raskatt eller vanlig huskatt (”bondkatt”).
Vi tror och hoppas att du känner att det är viktigt att arbetet kan fortsätta och vill stödja oss i vårt arbete genom att bli medlem. Desto fler medlemmar vi är, ju starkare blir vår röst mot myndigheter och politiker.
Förutom att du stödjer oss i vårt påverkansarbete för kattens bästa, får du;
- vår förbundstidning ”Våra Katter” som utkommer 6 ggr/år
- registrera kostnadsfritt i ID-registret
- rabatt på kattförsäkring hos Agria som nästan motsvarar hela medlemsavgiften
- mer behörighet i MinaKatter (bl.a. annonsering)
- access till samtliga aktiviteter i den klubb du väljer (samt hos vissa klubbar även deras klubbtidning)
- behörighet att få ställa ut katt på samtliga FIFes internationella utställningar
- rabatt på samtliga SCANDIC-hotell i Sverige
- rabatt på LANGFORDs gentester
- m m