Stambokstatistik

EMSnamn2016201520142013201220112010
Totalantal11 62910 51010 0309 9709 95210 34510 584
ABYAbessinier12512212196104107164
ACLAmerican curl långhår0000000
ACSAmerican curl korthår0000000
BALBalines17141733373840
BENBengal587541412411453410448
BLH (non -> 2015)Brittiskt långhår7832
BMLBurmilla49341737282027
BSH (BRI)Brittiskt korthår660583541532621678594
BSH (BRI) XLHIcke-godkänt långhår11628202514
BSH (BRI) XSHIcke-godkänt korthår
BURBurma254182215226199178235
CHAChartreux0440101
CRXCornish rex267301315307293339408
CYMCymric1220230
DRXDevon rex523496462438419383427
DRX XSHIcke-godkänt korthår563643
DRX XLHIcke-godkänt långhår1
DSPDon sphynx15181711303223
EUREuropé9163723455834
EUR XSHIcke-godkänt korthår6
EXOExotic210206176205192242246
GRXGerman rex13301172
GRX XSHIcke-godkänt korthår314
JBTJapanese bobtail1100051
KBLKurilean bobtail långhår17231591253
KORKorat30045148
LPLLa perm långhår156827962644920
LPL XLHIcke-godkänt långhår9237
LPSLa perm korthår21
MANManx3116311
MAN XSHIcke-godkänt korthår
MAUEgyptian mau1044210817
MCOMaine coon1 2911 1811 1041 1189161 0561 067
NEMNeva masquerade26921516914710510637
NFONorsk skogkatt1 1099949721 0619541 1491 118
OCIOcicat808683757579100
OCI XSHIcke-godkänt korthår571143
OLHOrientaliskt långhår17181510222826
OSHOrientaliskt korthår219153200175181202194
PEBPeterbald24151311200
PERPerser522548600596730700832
RAGRagdoll2 2672 0831 9911 8541 9391 9001 904
RAG XLHIcke-godkänt långhår5
RUS Russian blue93867056997258
RUS XSHIcke godkänt korthår1
SBIHelig birma8817598538679391 0631 272
SBI XLHIcke-godkänt långhår131710320135
SIASiames208167177207266316301
SIBSibirisk katt1 2691 139974914666636541
SINSingapura124452
SNOSnowshoe0000061
SNO XSHIcke-godkänt korthår5
SOKSokoke18131111125
SOMSomali35323345643886
SPHSphynx230235223288326294242
SPH XSHIcke-godkänt korthår15412
SRL (prel)Selkirk rex långhår18723774
SRL XLHIcke-godkänt långhår4
SRS (prel)Selkirk rex korthår4403244
SRS XSHIcke-godkänt korthår2
SYL (BAL från 2016)Seychelloise långhår1365010
SYS (SIA från 2016)Seychelloise korthår212014211516
THA (prel)Thai10
TUATurkisk angora413118427
TUVTurkisk van29273046401427
XLHÖvriga icke-godkänt långhår
6
XSHÖvriga icke-godkänt korthår
110
non / utan EMS1
EMSnamn2009200820072006200520042003200220012000
Totalantal10 89411 19911 94310 99011 19510 7639 7238 9538 1357 476
ABYAbessinier122176199243295242191280146162
ACLAmerican curl långhår330172
ACSAmerican curl korthår001100
BALBalines69494349364330365030
BENBengal39942533825328520421714711054
BMLBurmilla154518242216197199
BRIBrittiskt korthår721683745686626623595475435395
BRI XLHIcke-godkänt långhår1614142910919659
BRI XSHIcke-godkänt korthår22
BURBurma163252239237246232238230247184
CRXCornish rex471533571616601475412382291293
CYMCymric00211
DRXDevon rex391359445361345321291195163193
DRX XLH/XSHIcke-godkänt långhår/korthår921119121728
DSPDon sphynx3537297
EUREuropé625682597411511712199109
EXOExotic307295439329442489457452343321
GRXGerman rex2010000000
GRX XSHIcke-godkänt korthår15
JBTJapanese bobtail0001000000
KBLKurilean bobtail långhår000010
KORKorat71041612901172
LPLLa perm långhår32251810
LPL XLHIcke-godkänt långhår412
MANManx002047104137
MAN XSHIcke-godkänt korthår331342
MAUEgyptian mau22810000001
MCOMaine coon1 0711 0191 120816862732571448274281
NEMNeva masquerade25
NFONorsk skogkatt1 3531 4391 7471 8552 0221 9181 6971 4521 4041 227
OCIOcicat106122122116143187146146157134
OCI XSHIcke-godkänt korthår133755146
OLHOrientaliskt långhår3321151519794158
OSHOrientaliskt korthår20421026826322320819415911796
PEBPeterbald55436
PERPerser9181 0181 0701 0861 2881 4671 4221 6361 6181 675
RAGRagdoll17191540148011761035856710517386323
RAG XLHIcke-godkänt långhår4112
RUS Russian blue7772921129210069887566
RUS XSHIcke-godkänt korthår12
SBIHelig birma1 3081 4601 5911 5681 6331 7571 6301 5311 6741 517
SBI XLHIcke-godkänt långhår641361515158
SIASiames336423432331373343370383348274
SIBSibirisk katt510463375324216154121573912
SINSingapura1
SNOSnowshoe2023000000
SOKSokoke0001007100
SOMSomali63104729011110193854641
SPHSphynx271200191177776120
SRL (prel)Selkirk rex långhår4182082
SRL XLHIcke-godkänt långhår1153
SRS (prel)Selkirk rex korthär1121175
SRS XLSIcke-godkänt korthår4121
SYLSeychelloise långhår0000
SYSSeychelloise korthår651354
TUATurkisk angora4013251588301918
TUVTurkisk van11355036405021281519
XLHÖvriga icke-godkänt långhår1
XSHÖvriga icke-godkänt korthår4131620147666
EMSnamn1999199819971996199519941993199219911990
Totalantal6 1766 0286 3636 9677 2717 0388 1157 7599 2088 561
ABYAbessinier14612184118114123168168166167
BALBalines183050508353114666978
BENBengal39
BRIBrittiskt korthår361284328268260289227279240237
BURBurma178202183175164167220260283365
CRXCornish rex216182156165151189931129570
DRXDevon rex14412910575144901181168943
EUREuropé10485677272106557491101
EXOExotic2002142051991981361124965
KORKorat9377171918172740
MANManx1111411141043163
MCOMaine coon203210197205238173173603412
NFONorsk skogkatt1 0529059971 0141 0541 0211 4709501 227880
OCIOcicat10511692654328193
OLHOrientaliskt långhår644219718362
OSHOrientaliskt korthår8084771169378143868378
PERPerser1 5041 6772 0972 5802 8862 9143 2543 7424 7264 728
RAGRagdoll238189180110664429300
RUS Russian blue445874719786108110131110
SBIHelig birma1 2391 3111 2061 3561 2571 2171 2321 2591 4901 213
SIASiames224165190246254226461296308363
SOMSomali36232520172847533150
TUATurkisk angora91255000000
TUVTurkisk van10133037303432503121
EMSnamnkat1989198819871986198519841983198219811980
Totalantal6 6688 1246 8005 7915 5184 3014 0553 2242 8302 840
ABYAbessinier31221351381237280719247127
BALBalines45980492636142
BRIBrittiskt korthår322728326017416715816717176193
BURBurma3225337278291217205202204119141
CRXCornish rex363653750313524241742
DRXDevon rex356797138403735292624
EUREuropé3691301048552636120917
EXOExotic1741000
KORKorat3505122284622003
MANManx31220410010
MCOMaine coon21202100
NFONorsk skogkatt275370457227120710159562020
OLHOrientaliskt långhår450000
OSHOrientaliskt korthår48142444759690264333
PERPerser13 4874 6893 8493 6453 6052 5812 4091 7061 5611 478
RUS Russian blue3115150100105796988683864
SBIHelig birma21 006989921542540477456333323279
SIASiames4290356315343376393447452438432
SOMSomali3241223101777
TUVTurkisk van2161612121255844
EMSnamn1979197819771976197519741973197219711970
Totalantal2 4201 8961 8762 7241 3542 4622 4891 6302 4951 554
ABYAbessinier97971138910889140136146128
BRIBrittiskt korthår143564147422432301812
BURBurma2371661611251034252625643
CRX/DRXRex575263801007187919081
EUREuropé8412261687041455844
KORKorat3
MANManx117111210161413
NFONorsk skogkatt1514
OSHOrientaliskt korthår48454838361621160
PERPerser1 1527577781 8905131 7511 5686091 530678
RUS Russian blue34663428433238373746
SBIHelig birma227187144saknassaknas3468653933
SIASiames406369363355340331432538501476
TUVTurkisk van0220
EMSnamn1969196819671966196519641963196219611960
Totalantal2 6751 2251 1401 1189431 000887880758735
ABYAbessinier10789835357284427237
BRIBrittiskt korthår30161211320000
BURBurma333611291531711422
CRX/DRXRex396
EUREuropé3351505129199585
MANManx12161797146805
OSHOrientaliskt korthår1
PERPerser1 785360342326240249254252227219
RUS Russian blue45323746635654411918
SBIHelig birma16100000000
SIASiames574618588593529601513546467459
EMSnamn19591958195719561955
Totalantal650650549491280
ABYAbessinier131824138
BURBurma129200
EUREuropé104909
MANManx31300
PERPerser238235249230134
RUS Russian blue975113
SIASiames365376257237126
Raskod EMSRasTotalt reg 1955-2016
SAMTLIGA RASER >>>332 809
ABYAbessinier7 014
ACLAmerican curl långhår16
ACSAmerican curl korthår2
BALBalines1 508
BENBengal5 733
BLH (non -> 2015)Brittiskt långhår110
BMLBurmilla406
BSH (BRI)Brittiskt korthår15 307
BSH (BRI) XLHIcke-godkänt långhår235
BSH (BRI) XSHIcke-godkänt korthår4
BURBurma9 442
CHAChartreux10
CRXCornish rex9 509
CYMCymric14
DRXDevon rex7 703
DRX XSHIcke-godkänt korthår98
DRX XLHIcke-godkänt långhår1
DSPDon sphynx254
EUREuropé3 621
EUR XSHIcke-godkänt korthår6
EXOExotic6 742
GRXGerman rex30
GRX XSHIcke-godkänt korthår14
JBTJapanese bobtail9
KBLKurilean bobtail långhår85
KORKorat468
LPLLa perm långhår597
LPL XLHIcke-godkänt långhår28
LPSLa perm korthår3
MANManx341
MAN XSHIcke-godkänt korthår16
MAUEgyptian mau87
MCOMaine coon16 449
NEMNeva masquerade1 073
NFONorsk skogkatt36 835
OCIOcicat2 428
OCI XSHIcke-godkänt korthår65
OLHOrientaliskt långhår362
OSHOrientaliskt korthår4 892
PEBPeterbald88
PERPerser93 411
RAGRagdoll24 539
RAG XLHIcke-godkänt långhår13
RUS Russian blue3 986
RUS XSHIcke godkänt korthår4
SBIHelig birma41 765
SBI XLHIcke-godkänt långhår154
SIASiames22 794
SIBSibirisk katt8 410
SINSingapura28
SNOSnowshoe14
SNO XSHIcke-godkänt korthår5
SOKSokoke70
SOMSomali1 572
SPHSphynx2 835
SPH XSHIcke-godkänt korthår13
SRL (prel)Selkirk rex långhår100
SRL XLHIcke-godkänt långhår21
SRS (prel)Selkirk rex korthår75
SRS XSHIcke-godkänt korthår23
SYL (BAL från 2016)Seychelloise långhår25
SYS (SIA från 2016)Seychelloise korthår140
THA (prel)Thai1
TUATurkisk angora220
TUVTurkisk van906
XLHÖvriga icke-godkänt långhår
7
XSHÖvriga icke-godkänt korthår
103
non / utan EMS1